O czym należy pamiętać przy budowie kurników?
- Szczegóły
Budowa mniejszego kurnika nie jest trudnym przedsięwzięciem i powinien poradzić z nią sobie każdy właściciel ptaków hodowlanych. Jednakże w przypadku hodowli na skalę przemysłową, do budowy kurnika warto wynająć specjalistów. Aby kurnik był miejscem komfortowym dla jego mieszkańców, w projekcie należy uwzględnić kilka ważnych czynników, m.in. powierzchnię. Warto zawczasu zapoznać się z wytycznymi. Zastosowanie się do nich jest gwarancją pomyślnego przebiegu hodowli nielotów.
Od czego powinno uzależnić się powierzchnię kurnika?
W procesie budowy kurnika niezwykle ważny element stanowi jego powierzchnia. Powinna być ona uzależniona od ilości kur, które zamieszkają w swoim nowym domu. W sezonie letnim kury, co prawda, większość czasu spędzają na zewnątrz. Jednakże w chłodniejsze dni ptaki chętniej chowają się w kurniku. Dlatego też warto zatroszczyć się o ich komfort. Przy planowaniu powierzchni kurnika za punkt odniesienia powinno przyjąć się ilość ptaków na jeden metr kwadratowy. Nie powinna ona przekroczyć dwóch kur.
Czym jest woliera przy kurniku?
Budując kurnik, trzeba wziąć także pod uwagę wyżej wspomniany sezon letni. W tym celu warto otoczyć plac wokół kurnika specjalnym ogrodzeniem – wolierą, które ochroni posiadane stado przed niebezpieczeństwem ze strony psów czy polujących na kury lisów. Jej budowa nie powinna przysporzyć trudności. Nie wiąże się także z dużym nakładem finansowym. Do jej wzniesienia wystarczy bowiem siatka o małych, nieprzekraczających czterech centymetrów kwadratowych oczkach, a także stalowe profile. Należy je umieścić w odległości dwóch metrów względem siebie, a następnie rozciągnąć na nich siatkę. Kształt woliery zależny jest tylko od jej wykonawcy. Można więc go z łatwością dopasować do wielkości podwórka.